2020. április 20., hétfő

Önvizsgálat



/Kisalföld napilap, 2001. október 3./

Hányszor voltunk, vagyunk, vagy éppen leszünk terrortámadás áldozatai Közép-Európában? Nem olyan látványosan, mint a Világkereskedelmi Központ volt New Yorkban, nem repülőgépek csapódtak, csapódnak „belénk”, hanem a zsarnokság kifinomultabb – fifikásan kieszelt – eszközeivel félemlítettek meg a múltban és félemlíthetnek meg ma is. Olyanok, akik nem riadnak vissza semmitől sem.
Hány és hány, nyugodtan nevezhetjük így: terrortámadás pusztított itt is – ha csak képletesen is – az elmúlt évezredek során! Felsorolhatatlanul sok. És mégis, valamennyi után föl tudtak tápászkodni elődeink, megújultak, alkottak, teremtettek. Győzedelmeskedett a szív, a józan ész, az értelem a barbarizmus felett.
A jó a rossz fölött.
Más kérdés, hogy vajon mi lehet(ett) az oka annak, hogy ez – legalábbis eddig – mindig csak időleges volt, ideig-óráig tartott, amíg újabb és újabb rémuralom nem nyomasztotta megint csaknem agyon a józanokat.
Világméretű fellépést sürgetnek most sokan a terrorizmus ellen, s igazuk van. Miközben nekünk itt és most azzal is szembe kell(ene) néznünk, hagyhatjuk-e utcán, munkahelyen, iskolában, családban, bárhol, hogy bárkik is megfélemlítsenek, megpróbáljanak leigázni bennünket (ál)indokok fölsorakoztatása okán.
Hm, de nehéz ügy ez. Csak szaladjunk át életszíntereinken, gondoljuk végig, eddig kik, hogyan s miként próbáltak megrémíteni bennünket. Kik próbálnak basáskodni felettünk, kik nem vesznek bennünket emberszámba?
S vajon ki-ki, saját maga őszintén önmagába néz-e, készít-e belső vizsgálatot, vajon számon tartja-e: kit, mikor s miért terrorizált már eddigi életében? Kiket zúzott porrá „eltérített repülőkkel”, s milyen romhalmaz – fájdalom, keserűség, kiábrándultság – maradt (gaz)tette után? Vagy „csak úgy” megszokásból, figyelmetlenségből, nemtörődömségből, ostobaságból, kényelemből, pökhendiségből kiket nyomott vagy nyom el? S miféle mentségeket kreál magának ahhoz, hogy ezt így-úgy, néha vagy gyakran – netán állandóan – megtegye.
A terrorizmus nem „csak” New Yorkban, nem „csak” Svájcban létezik – máig fölfoghatatlan, hogy több mint tucatnyi politikust lőtt halomra egy eszetlen ebben az amúgy békés, nyugodt országban –, hanem a zsarnokság különféle módjai, megnyilvánulási formái itt is érzékelhetők.
Meddig tűrjük még?  
                                                                                     
Szenkovits Péter
Kisalföld, 2001. október 3.
Kötetben: Nincs lehetetlen – Harasztifalu hatóereje (2019)

2020. április 16., csütörtök

Az egyik dominó borítja a másikat - Robin Cook: "Az a nagyobb bolond, akit egy másik bolond bolonddá tehet"


Rövidített változatban: 168 Óra (közéleti hetilap), 2020. április 23. 

Dr. Robin Cook (1940) világhírű amerikai orvos és író, krimi-szerző Génhiba című könyvében (Geopen Könyvkiadó, 2019 – Budapest; fordította: Babits Péter) olyan összefüggéseket rögzít, melyek halálpontos előrejelzései napjaink világragályának. Az eredeti mű címe: Pandemic by Robin Cook (2018). Mindössze néhány kiegészítést illesztettünk a New York bestsellerhez.

„Szinte elkerülhetetlenül ki fog törni egy új influenzajárvány, míg a Távol-Keleten úgy összezsúfolják a sertéseket és a szárnyasokat, hogy a bélrendszerük természetes influenzainkubátorként működik.” (258-259. o.)   
„…a tudósok világszerte egy új halálos járvány kitörésétől rettegnek, ily módon nem is volt kérdés, hogy létezik-e ilyesmi, csak az, hogy mikor robban ki. A világon már épp elég vírust azonosítottak, amely mérhetetlen pusztítást okozhatott, a madárinfluenzától az eboláig, sőt a titokzatos új ragályig, amelyet az Egészségügyi Világszervezet csak a titokzatos X-betegség címkével illetett. A jelenlévők talán pánikba estek…, de aligha lepődtek meg.” (285. oldal)
„Teljesen egyedi törzsnek kell lennie. Mint a madárinfluenza, amitől mindenki retteg, hogy nemcsak állatról emberre, hanem emberről emberre is fertőző lesz. Ez a legrosszabb forgatókönyv.” (278. o.)

„Fázott. Egyszer csak minden ok nélkül reszketni kezdett.” (298. o.)
„A HIV úgy gyilkolt, hogy fokozatosan legyengítette a test ellenálló képességét, az új, ismeretlen vírus ezzel szemben egyik pillanatról a másikra kontrollálhatatlan ellenreakcióba lovallta az immunrendszert.” (299. o.) 
„A férfi tüdejét annyira megtöltötte az ödéma és a nyák, hogy gyakorlatilag belefulladt. A tragédia rávilágított arra, hogy az emberi immunrendszer nemcsak véd minket, de ugyanúgy hatalmas károkat is képes okozni.” (303. o.)
„Most láthatják, mire képes az immunrendszer, amikor igazán felpörög és létrehoz egy citokinvihart. Nincs semmi titok abban, hogy mi okozta ezeknek az embereknek a halálát. Egy rosszindulatú vírus. (329. o.) 
 „A járványügyi vészterv életbe lépése és következményei az ő életüket is megkeserítette, hiszen gyakorlatilag a város egész működése leállt.” (286. o.)
„Akármi is, ijesztők a kilátások. Szerintem közel sem lesz elég lélegeztető gép. Egyes becslések szerint rosszabb esetben naponta akár ezer beteget is fel kell majd venniük a kórházaknak.” (278. o.)
„Pont az lett, amitől féltem. Az egyik dominó borítja a másikat. Bezártak az iskolák.  A legtöbb üzlet. Lemondanak minden rendezvényt. Filmelőadást, színdarabot, koncertet, mindent. Aki csak teheti, megpróbál kijutni a városból.” (290. o.)
„Hirtelen nem kételkedett abban, hogy New Yorkban kirobbanni készül egy új típusú járvány, legfeljebb azt nem tudta, hogy a kórokozó kellően fertőző-e egy epidémiához, majd egy azt követő világjárványhoz.” (299-300. o.)

 „…Hszi Csin-ping, úgy tűnik, sokáig hatalmon lesz, miután sikerült módosítania a kínai alkotmányt… (349-350. o.)
/Wikipédia:  „Hszi Csin-Ping (Fuping vagy Peking, 1953. június 15.) politikus, mérnök, vegyészmérnök, ügyvéd, filozófus. 2010 óta számít az ország kijelölt következő vezetőjének. 2012. november 15. óta a Kínai Kommunista Párt főtitkára, valamint a KKP Központi Katonai Bizottságának az elnöke. A KB Politikai Bizottsága Állandó Bizottságának, az ország de facto legelső grémiumának az első embere. A Kínai Népköztársaság elnöke 2013. március 14-től. Magyarul megjelent műve: Kína kormányzásáról; Antall József Tudásközpont, Bp., 2017”/

„… az én nemzedékem egészen másként tekint Kínára, mint a szüleink. Kína egyre erősebb. A legjobb úton jár afelé, hogy elfoglalja az őt megillető helyet a világ színpadán.
– Azt mondja, hogy újfajta kulturális forradalom zajlik? – kérdezte Jack.
–  Mondhatni. Kínának Mao kellett ahhoz, hogy kiszabadulhasson a múlt szorításából, elinduljon az iparosítás útján, és megfeleljen a huszadik század kihívásainak. A modern Kínának most egy új ösztönző erőre van szüksége, ha le akarja rázni magáról a gyarmati időszak átkos örökségét, a kisebbrendűségi komplexust, és meg akar szabadulni a kapitalizmus önzésétől, ami az apámat is megfertőzte. Az apám emberbarát, de azt hiszi, hogy a milliárdjai csakis az övéi.” (383. o.)
„Mi, az új értelmiségi generáció tagjai akkor is szót értünk egymással, ha Vuhanban, Canberrában, Párizsban vagy éppen Bostonban végeztünk. Mindnyájan arra vágyunk, hogy újra naggyá tegyük Kínát, ha megbocsátja ezt az amerikai fordulatot. Itt, az Egyesült Államokban nyomasztó a megosztottság, és egyre nagyobb teret nyer a bevándorlás ellenes elszigetelődési politika, Kínában azonban a milleniumi nemzedék éppen az összefogás erejében hisz.” (384. o.)   
 „– A kínai kormány nem akarja, hogy apám sikeres legyen itt az Államokban, mert akkor bezárhatja a kínai gyárait.” (385. o.)
„Leginkább azt szűrte le a szavaiból (Jack – szp), hogy Kína kétségkívül meghatározó szerepet fog játszani a gyermekei életében.” (390. oldal)    
/Robin Cook: Génhiba, Geopen Könyvkiadó, 2019 – Budapest; fordította: Babits Péter/

 Sajtóhírek
„A 85 százalékban kínai hitelből finanszírozott Belgrád-Budapest vasútfejlesztés értéke a kivitelező, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt. tőzsdei közzététele szerint 2,078 milliárd dollár, mintegy 700 milliárd forint. Tíz évre titkosítanák Magyarország történetének legnagyobb vasúti beruházásának szerződéseit.” (2020. április 8.) 
„Kína még magabiztosabban védi majd az egypártrendszeri modelljét.” (2020. április 13.)
„A kora reggeli órákban 6 újabb repülőgép landolt Budapesten, 5 millió 300 ezer maszkot, 6 millió kesztyűt és 86 ezer izolációs köpenyt  hoztak Pekingből és Sanghajból – közölte a külgazdasági és külügyminiszter.” (2020. április 13.)  

 Robin Cook-definíciók (forrás: Wikipédia)
„Bigott közösségekben a domináns csoportok mindig olyan magatartást, lelkületet tulajdonítanak az elnyomottaknak, amely fölmenti őket az elnyomó uralkodásuk okozta lelkiismeret-furdalástól.”
„Azt hiszed, azzal már meg is oldottad a problémádat, hogy tudomást sem veszel róla.”
„Az a nagyobb bolond, akit egy másik bolond bolonddá tehet.”

Cserháti Péter – az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI) menesztett főigazgatója:
„…soha nem volt így összekovácsolódva ez a közösség. Soha nem éreztük úgy, hogy együvé tartozunk.” (2020. április 13. – Munkások Újsága Online/muon.hu)  
                                                Tallózta: Szenkovits Péter